Parfüm típusok és koncentrátumok
2012.12.30 12:35Alábbi írásunkban röviden bemutatjuk a parfüm fajtáinak főbb jellemzőit, így ez a kis összegzés az infomáció átadásán túl segítséget nyújthat, mikor milyen koncentrátumot érdemes használni.
A parfüm koncentrátumok az alapanyagok valamilyen oldószerben (ez leggyakrabban etanol, vagy víz és etanol keveréke) történő feloldásával születnek. Ezt fejezik ki a különféle parfüm típusok (pl. EdT, EdP, stb.). Az eltérő oldatok miatt van szükség a különféle megnevezésekre, mivel a parfüm erőssége és intenzitása ezen az összetételen múlik. Az intenzitás és erősség a felhasznált alkotóelemek arányától függ, ugyanakkor különféle illatokat is alkothatnak a százalékos-arány növelésével, lévén hogy az eltérő erősségű esszencia más és más illatot ad a megannyi bőrtípusnak. (A különböző parfümök használatával, tippekkel egy másik cikkben foglalkozunk).
A különféle szakkifejezések az oldatokban található parfümolaj hozzávetőleges százalékos arányát fejezik ki, a következőképpen:
-
Parfüm kivonat: ebben 15% és 40% közötti az aromatikus összevetők aránya. Az IFRA (Nemzetközi Parfüm Szövetség) ennek az oldatnak az erősségét 20%-os átlag számmal fejezi ki.
-
Esprit de Parfum (rövidítése: EsdP) : egy 15-30% közötti aránnyal rendelkezik, ritkán használt átmenet a parfüm és az Eau de Parfum között.
-
Eau de Parfum (EdP) vagy Parfum de Toilette (Pdt): ez a 10-20%-os aránnyal bíró parfümfajta talán a legkedveltebb. Gyakoribb a minőségi női parfümök esetében. A Parfum de Tiolette egy kevésbé ismert megnevezése az EdP-nek, olykor „millésime”-nek is nevezik. Ennek egyik meghatározó gyakorlati előnye, hogy kevéske is egész napon át tartó remek illatot ad. Férfi illatszerek esetén ritka az EdP besorolás.
-
Eau de Toilette (EdT): 5 és 15% közötti aromasűrűség jellemzi ezt a leginkább férfi parfümök esetén használt összetételt. Sokan 'hígított parfümnek' csúfolják ezt a leginkább a bőr illatának frissítésére alkalmas oldatot, de ez nem igaz! Az EdP és EdT elnevezések márkánként változnak, vagyis nem ritka, hogy egy EdT jóval erősebb, mint egy márka gyártó EdP-je. A megnevezése a tisztálkodás és fürdés utáni használatára utal, mivel ekkor tudjuk a legnagyobb hatékonysággal alkalmazni a bőrön.
-
Eau de Cologne (EdC): a citrusos illatvilágú parfümök családját gazdagítja ez az általában 5% körüli összetétellel rendelkező kölni. Az No. 4711 Original Eau de Cologne egy külön parfüm-márka, melyet a tizennyolcadik században alapított egy itáliai borbély Németországban. A férfi és női EdC-k abban különböznek egymástól, hogy intenzitásukat tekintve a férfi kölnik az EdT-vel és EdP-vel is megegyező erősségűek, míg a női kölnik jóval gyengébbek az EdP-nél, éppen emiatt igen ritkák is.
———
Vissza